Jak zabezpieczyć dane firmowe przed atakiem hakerskim?

Zapewnienie bezpieczeństwa posiadanych i przetwarzanych przez każdą firmę danych, zarówno tych osobowych, jak i związanych z funkcjonowaniem organizacji, jest jej nadrzędnym obowiązkiem. To między innymi właściwa ochrona informacji gwarantuje niezakłóconą pracę i realizację procesów w firmie.

Bezpieczeństwo danych w małych i dużych firmach

Podjęcie środków oraz przekazanie odpowiednich sił mających na celu zabezpieczenie firmy przed hakerskimi atakami powinno być realizowane niezależnie od tego, czy firma jest mikro przedsiębiorstwem, czy też należy do tych większych. Niestety faktem jest, że małe firmy bardzo często ignorują kwestie bezpieczeństwa posiadanych informacji i nie dbają zasadniczo o ich ochronę. Bagatelizowanie kwestii zabezpieczeń może jednak okazać się tragiczne w skutkach, gdyż większość małych organizacji nie jest w stanie finansowo podnieść się po wycieku danych, tracąc tym samym zaufanie klientów i renomę na rynku. Natomiast hakerzy, znając powszechne podejście kierownictwami mikro firm do bezpieczeństwa IT obiera sobie na cel ataku właśnie takie jednostki. W innej sytuacji są właściciele dużych firm, którzy nie lekceważą bezpieczeństwa i przeznaczają ogromne nakłady finansowe na odpowiednie zabezpieczenia.

Jak zadbać o ochronę danych?

Warto rozpocząć od technicznych zabezpieczeń w firmie, jakimi jest np. zainstalowanie programów antywirusowych i wykrywających obce oprogramowanie we wszystkich urządzeniach firmowych, a także utworzenie silnej ochrony w systemach informatycznych firmy. Można zlecić to zewnętrznej firmie IT, która w całości zadba o analizę potrzeb klienta, instalację rozwiązań, przetestuje je i zaznajomi z nimi personel firmy. Zabezpieczenia stosowane do ochrony danych i informacji w firmach są  współcześnie na bardzo wysokim poziomie i warto korzystać z takich narzędzi. Ponadto, należy odpowiednio zadbać o szkolenia dla pracowników z zakresu ochrony danych firmy, gdyż bardzo często to oni przyczyniają się do wycieków. Uwrażliwienie kadry na działanie phishingu w Internecie i sieciach telefonicznych, a także na wynoszenie informacji i dokumentacji poza miejsce pracy będzie odnosiło pozytywne skutki.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *