Dobra współczesnego świata i nowoczesne technologie sprzyjają rozwojowi innowacyjnych metod walki rewolucyjnej, którą podejmuje wielu aktywistów. Walka z ogólnie pojętą niesprawiedliwością może tym samym przyjmować formę tradycyjną jak protesty i manifestacje lub prowadzić działania w Internecie. Do przedstawicieli tej drugiej formy zdecydowanie można zaliczyć grupę Anonymous.

Grupa hakerska o dużych zasięgach 

Anonymous jest to dążąca do sprawiedliwości globalna zbiorowość aktywistów działająca za pośrednictwem Internetu. Nie wiadomo ile osób wchodzi w ich skład i nie posiadają scentralizowanego ośrodka. Zdecydowanie sprzeciwiają się korupcji, cenzurze, konsumpcjonizmowi, łamaniu praw człowieka oraz zwierząt, ograniczaniu swobód obywatelskich, nadużyciami na szczeblach władz państwowych, czy negatywnym praktykom religijnym. Ich znakiem rozpoznawczym jest biała maska używana przez rewolucjonistycznego bohatera komiksu i filmu „V jak Vandetta”. Sami określają siebie jako legion, który nie zapomina, nie przebacza i działa  w sposób niezapowiedziany.

Czy hakerzy mogą być pozytywni?

Większość z nas ma negatywne skojarzenia z postacią hakera, która kojarzona jest głównie z negatywnymi działaniami w Sieci przynoszącymi szkodę wielu niewinnym, często nieświadomym ludziom. W przypadku hakerów z grupy Anonymous negatywny wydźwięk określenia „haker” zostaje zatarte dzięki silnemu zaangażowaniu w sprawy społeczne i polityczne, których celem jest uderzenie w tych, którzy znajdują się na wyższych szczeblach władzy i instytucji, a przy tym dopuszczają się nadużyć i przekrętów oraz wykorzystują słabszych, czyli głównie społeczeństwo. Do najsłynniejszych ataków można zaliczyć te na Kościół Scjentologiczny, wsparcie portalu WikiLeaks, walkę z rządem Australii w temacie pornografii, z rządem Iranu w temacie wyborów, rządem Polski w sprawie ACTA, czy rządami państw negującymi Arabską Wiosnę, a także ostatnio z atakami na Kreml i instytucje rządowe Rosji podczas wojny z Ukrainą. 

Jak widać, Anonymous wykorzystują swoje możliwości i umiejętności tak, aby ich działanie przynosiło jak najwięcej pożytku zwykłym obywatelom, ukazując tym samym nieprawidłowości rządzących i osób wpływowych. Silne zaangażowanie w światowe konflikty i problemy spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem grupy a szeregi jej zwolenników stale się powiększają.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *