Na czym polega wojna w cyberprzestrzeni?

Wraz z rozwojem technologii i Internetu pojawiły się nowe możliwości prowadzenia działań operacyjnych skierowanych przeciwko wrogowi. We współczesnym świecie działania wojenne mogą być prowadzone praktycznie niezauważalnie, a wszystko dzięki użytym siłom i środkom, jakie oferuje cyberprzestrzeń. 

Czym jest wojna cybernetyczna?

To nowoczesna forma prowadzenia działań ofensywnych, mających na celu dezinformację po stronie wroga i uderzenie w jego technologiczne zasoby a także pozyskanie informacji w wyniku działań szpiegowskich. Zaliczana jest do zagrożeń asymetrycznych, czyli takich, które nie posiadają charakteru militarnego. Ataki odbywają się głównie z wykorzystaniem potencjału Internetu, sieci telefonicznych i komputerów, a także z użyciem innych środków masowego przekazu informacji. Prowadzenie takich działań nie wymaga dużego nakładu finansowego, a możliwości zniszczenia po stronie wroga mogą być stosunkowo duże i dla niego odczuwalne. Działania w takiej formie dają możliwości ataku słabym stronom konfliktu w silniejszego przeciwnika. Celem wojny cybernetycznej jest prowadzenie ataków na informatyczne systemy wroga, często rządu lub instytucji państwowych, a także sparaliżowanie całości lub części infrastruktury gospodarczej danego państwa. Do istotnych skutków działań cybernetycznych należy zaliczyć szerzenie propagandy i dezinformacji w społeczeństwie, a nierzadko też wywołanie paniki poprzez rozprzestrzenianie często nieprawdziwych informacji.

Wybrane przykłady działań cybernetycznych w historii

Rozwój działań cybernetycznych rozpoczął się pod koniec lat 80-tych XX wieku i trwa do dzisiaj. Sowiecka operacja „Kukułcze jajo” prowadzona przez niemieckiego hakera polegała na wykradaniu m.in. danych wojskowych i haseł do systemów amerykańskich instytucji. W 2003 r. doszło do rosyjskiego i chińskiego ataku hakerskiego na systemy informatyczne w Stanów Zjednoczonych. Rok 2007 przyniósł wewnętrzny atak na rządowe organy Estonii, banki oraz media. W 2010 r. USA użyło hakerskiego robaka Stuxnet do ataku na irański system informatyczny. W roku 2014 Rosja wraz z dążeniem do przejęcia prorosyjskich terenów Ukrainy uderzyła w jej infrastrukturę telekomunikacyjną, co spotkało się z odpowiedzią w formie ataków na rosyjskie serwery ministerstw. Współcześnie natomiast, wojna cybernetyczna prowadzona jest na równi z militarnym atakiem Rosji w Ukrainie.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *