Uczenie maszynoweWeb DevelopmentAWS Lambda, czyli usługi obliczeniowe od Amazon

24 lipca 2018by admin
https://software-house-warszawa.pl/wp-content/uploads/2018/07/1280px-AWS_Simple_Icons_AWS_Cloud.svg_.png

Amazon Web Services to czołowy usługodawca wielu ciekawych rozwiązań działających w oparciu o technologie chmury powszechnie znany w środowisku programistów. Technologiom tym zaufało wiele firm z branży IT, ponieważ umożliwiają one szybszą pracę oraz nastawione są na nieustanny rozwój. Coraz większą popularność zdobywa sama usługa serverless, która zwalnia użytkowników z zarządzania serwerami, na których przechowują swoje oprogramowania. Jedną z technologii, która znacznie przyspiesza i ułatwia pracę oraz rozwiązuje wiele programistycznych problemów jest usługa obliczeniowa AWS Lambda.

Czym jest usługa serverless?

W usłudze serverless, wbrew mylącej nazwie, dalej wykorzystuje się do pracy fizyczne serwery, które utrzymują całą architekturę informacji. Chodzi tu bardziej o sposób zarządzania serwerami, który zwalnia programistów z wielu dotychczasowych i pracochłonnych zadań m.in. związanych ze stawianiem serwera, konfiguracją sieci czy aktualizacjami systemów operacyjnych – tym zajmuje się usługodawca serwerless.
Korzystanie z serverless niesie ze sobą wiele istotnych zalet. Przede wszystkim pozwala znacznie ograniczyć koszty, ponieważ płaci się jedynie za zasoby wykorzystane, a cała usługa jest skalowana w zależności od wzrostu obciążenia. To z kolei wpływa na dynamikę i elastyczność wszystkich procesów związanych z tworzeniem aplikacji mobilnych i internetowych.

AWS Lambda – dlaczego jest idealnym rozwiązaniem dla programistów?

Jedną z usług serverless, która wyszła w 2014 roku od Amazon jest AWS Lambda. Jest to usługa obliczeniowa, która samodzielnie uruchamia kod i w odpowiedzi na zdarzenia jest w stanie automatycznie zarządzać zasobami obliczeniowymi. Po jej zainstalowaniu jest gotowa

do wykonywania swoich funkcji, tak by w razie potrzeby skalować usługi obliczeniowe zgodnie z wymaganiami konkretnej aplikacji. Co więcej, usługa ta nie potrzebuje administrowania, zaś koszty z nią związane dotyczą jedynie momentów, w których kod jest rzeczywiście uruchamiany. Nie trzeba również martwić się o dyski i procesory czy adresy IP.
Usługa obliczeniowa AWS Lambda zapewnia kilka istotnych korzyści dla aplikacji webowych. Poszczególne zadania są z reguły samodzielne i trwają naprawdę krótko, nawet gdy różnice w najwyższym a najniższym stopniem obciążenia są naprawdę duże. Usługa ta wykazuje również sporą elastyczność dzięki sterowanemu modelowi zarządzania i ułatwia automatyzację wielu zadań zwłaszcza tych, które nie potrzebują pracy serwera przez całą dobę. Oznacza to, że może ona uruchamiać zdarzenia z góry zaplanowane np. przetwarzanie danych przesłanych z formularzy lub przenoszenie danych pomiędzy różnymi magazynami danych na określone żądanie.

Warto także dodać, że do tej pory AWS Lambda nie może być obsługiwana przez wszystkie języki programowania i środowiska – obsługuje m.in. Node.js, Java, Python, Ryby, C # czy PowerShell Core.

software house logo
O NAS

Software house to firma, która wytwarza i sprzedaje oprogramowanie. Na blogu znajdziesz informacje na temat programowania i technologi używanych w software housie