Web DevelopmentTechnologia Headless CMS i nowoczesne aplikacje webowe

10 stycznia 2018by admin
https://software-house-warszawa.pl/wp-content/uploads/2019/01/contact_background_image-1280x733.jpg

Podstawowe pytanie, na które musi sobie odpowiedzieć każdy programista front-end dotyczy wyboru technologii, którą zastosuje do zbudowania nowoczesnej aplikacji webowej. Wybór ten jest niezwykle istotny ze względu na wydajność aplikacji oraz sposób przedstawienia na niej treści, który powinien podążać za nowymi trendami. Do najpopularniejszych technologii wykorzystywanych do budowy projektów webowych należą React oraz Vue. Coraz częściej jednak programiści sięgają po inne rozwiązanie – Headless CMS, które pojawiło się już klika lat temu, jednak dopiero od niedawna zyskuje coraz szersze uznanie.

Czym jest Headless CMS i czym różni się od standardowych CMS-ów?

Najbardziej znanym i najprostszym w obsłudze CMS-em, czyli system zarządzania treścią, jest oczywiście WordPress. Posiada on intuicyjny panel zrządzania i przyjazny użytkownikowi interfejs graficzny. Zainstalowane motywy i szablony narzucają określony wygląd oraz strukturę witryny, zaś ich funkcjonalności są rozszerzaną za pomocą płatnych i bezpłatnych wtyczek. Za pomocą Worpdressa można szybko publikować treści i grafiki nawet bez większej wiedzy z zakresu programowania.

Headless CMS

Z kolei technologia Headless CMS różni się od typowych systemów zarządzania tym, że nie posiada interfejsu graficznego, czyli frontendu. To na backendzie budowana jest odpowiednia struktura treści, która służy wprowadzaniu danych na stronę udostępnianych za pomocą API. System ten jest o wiele bardziej elastyczny jeśli chodzi o pracę nad przyszłym wyglądem aplikacji webowej, jednakże wymaga już określonej wiedzy programistycznej.

Jakie są zalety korzystania z technologii Headless CMS?

Standardowe CMS-y przede wszystkim bazują na konkretnych technologiach, których nie da się zastąpić innymi. Natomiast Headless CMS pozwala na znaczną dowolność w ich wyborze, co ułatwia programistom tworzyć nowoczesne i atrakcyjne wizualnie aplikacje webowe w oparciu o najnowsze frameworki. Co więcej, ten CMS koncentruje się wokół przechowywania danych, które mogą być wyświetlane w wielu różnych systemach i na wielu urządzeniach. Sama zaś zmiana treści odbywa się szybko i jednocześnie na wielu różnych kanałach.

Dodatkowo technologia ta daje ogromną niezależność pomiędzy zarządzaniem contentem aplikacji a zmianami dotyczącymi wyglądu systemu. Oznacza to, że wszelkie zmiany zarówno w ich treści, jak i w funkcjonalności mogą odbywać się bez bezpośredniej ingerencji w wygląd systemu. Warto także zauważyć, że nowoczesne aplikacje webowe powstałe w oparciu o technologię Headless CMS są szybsze i bezpieczniejsze niż te zbudowane na tradycyjnych CMS-ach. Programiści z reguły umieszczają część backendową i frntendową na różnych serwerach, a pozbycie się interfejsu graficznego, uniezależnia całą aplikację od zmian wprowadzanych przez twórców wtyczek do CMS-ów.

Oczywiście system posiada również swoje wady, jednakże wielu programistów z całego świata nieustannie pracuje nad jego udoskonaleniem. Dlatego też warto śledzić nowinki technologiczne, ponieważ właśnie Headless CMS, dzięki swojej elastyczności z łatwością dostosowuje się do coraz nowszych trendów i standardów w projektowaniu nowoczesnych aplikacji webowych.

software house logo
O NAS

Software house to firma, która wytwarza i sprzedaje oprogramowanie. Na blogu znajdziesz informacje na temat programowania i technologi używanych w software housie